Białystok jest nazywany „zielonymi płucami Polski”, ponieważ około 32% powierzchni miasta zajmują tereny zielone. Stolica Podlasia leży wśród 1779 ha lasów – Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Białowieskiej, które znajdują się w granicach miasta. Miasto przeplatają ścieżki rowerowe, łączące ze sobą różne dzielnice. Wśród nich znajdziemy niską zabudowę jednorodzinną, ale też osiedla bloków i apartamentowce. Czym charakteryzują się białostockie osiedla i dlaczego miasto przyciąga tak wielu inwestorów nieruchomości?

Na którym z 28 osiedli Białegostoku żyje się najlepiej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb mieszkańców – odpowiada Magdalena Kozłowska z Biura Nieruchomości M2Home. Przyjrzeliśmy się zaletom białostockich osiedli i wniosek jest prosty – stolica Podlasia ma wiele do zaoferowania. Co ciekawe, na poszczególnych osiedlach Białegostoku ceny mieszkań z rynku wtórnego mocno się nie różnią. Tak wyglądają dane z lipca 2018 zebrane przez Narodowy Bank Polski:

Osiedla wokół serca miasta

Osiedla graniczące z Centrum miasta, takie jak Piaski, Mickiewicza, Bojary czy Przydworcowe, również cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów poszukujących nieruchomości. Są to rejony wysoko rozwinięte, z większą ilością bloków mieszkalnych. Otacza je duża ilość punktów handlowych, usługowych i rozrywkowych. Duży plus tych lokalizacji to liczne szkoły, przedszkola czy bliskość uczelni wyższych, choćby wydziały Uniwersytetu w Białymstoku czy Uniwersytet Medyczny.

miasto dla inwestujących w nieruchomości

Galeria Alfa ul. Świętojańska, fot. Marcin Abecek

Pałac Branickich w Białymstoku, fot. Marcin Abecek

Uniwersytet Medyczny w Białymstok, fot. Marcin Abecek

Nowe Miasto – osiedle studentów

Nowe miasto to jedna z najbardziej lubianych lokalizacji Białegostoku. Lubianych dlatego, że to stosunkowo nowe osiedle bloków z przyjaznym otoczeniem. Osiedle zostało podzielone na dwie części: część I, którą upodobały sobie głównie rodziny z dziećmi oraz Nowe Miasto II – nowsza część osiedla oblegana przez studentów białostockich uczelni. Większość mieszkań znajduje się w pobliżu Politechniki Białostockiej i Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku. Dlatego inwestorzy właśnie tutaj kupują mieszkania pod wynajem dla studentów. W okolicy znajdziemy liczne sklepy całodobowe, siłownie pod chmurką, boiska, puby i restauracje. Infrastruktura osiedla powstawała przez ostatnie kilkanaście lat, przez co idealnie odpowiada potrzebom studentów.

ul. Zachodnia, Osiedle Nowe Miasto, fot. Marcin Abecek

Najbardziej komfortowe dla rodzin

Osiedle Młodych zostało okrzyknięte najbardziej komfortową dzielnicą miasta. Położenie osiedla blisko centrum i przebiegające linie komunikacyjne umożliwiają szybkie dostanie się do miejsc pracy czy nauki. Jest to również jedna z bardziej zielonych i czystych części miasta.

Zielone Wzgórza i Leśna Dolina to z kolei najczęstszy wybór białostockich rodzin z dziećmi. Dzielnice te charakteryzują się zadbanymi terenami zielonymi oraz licznymi placami zabaw. Szkoły i przedszkola położone są w bliskiej odległości. Galeria handlowa, całodobowe siłownie to również atuty tego rejonu miasta.

Trasy rowerowe we wszystkich większych osiedlach, fot. Marcin Abecek

Bezpieczeństwo i komfort życia w mieście

Od kilku lat Białystok znajduje się w czołówce rankingów bezpieczeństwa wśród polskich miast – w 2017 roku zajął drugie miejsce. Miasto inwestuje w monitoring, dofinansowuje policyjne patrole piesze i rowerowe. Coraz więcej osiedli decyduje się na tereny zamknięte, co daje mieszkańcom większe poczucie bezpieczeństwa. Najbezpieczniejsze dzielnice Białegostoku to głównie osiedla skupiające zabudowy jednorodzinne, takie jak Dojlidy, Jaroszówka oraz Wygoda. Także ranking najlepszych miast do życia w Polsce od kilku lat stawia Białystok w ścisłej czołówce. Mieszkańcy chwalą jakość życia w mieście za jego klimat, infrastrukturę i wygodę.

Boisko wielofunkcyjne na osiedlu Jaroszówka, fot. Marcin Abecek

ul. 42 Pułku Piechoty, Osiedle Wygoda, fot. Marcin Abecek

Białystok – największy ośrodek kulturalny w Polsce północno-wschodniej

Kultura, która „wypełnia” stolicę Podlasia, także jest magnesem dla nowych mieszkańców i inwestorów nieruchomości. Działa tu Muzeum Podlaskie, posiadające oddziały w Białymstoku i okolicznych miejscowościach. Wyróżniany licznymi nagrodami Białostocki Teatr Lalek, czy też Teatr Dramatyczny oraz kilkanaście teatrów prywatnych, pozwalają obcować ze sztuką teatralną. Opera i Filharmonia Podlaska przybliża mieszkańców i turystów do muzyki poważnej czy koncertów i spektakli muzycznych wykonawców najwyższej rangi. Różne festiwale odbywające się w mieście to dodatkowa atrakcja dla wielbicieli muzyki i kultury wyższej.

Opera i Filharmonia Podlaska, Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, fot. Marcin Abecek

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, fot. Marcin Abecek

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, fot. Marcin Abecek

Według potrzeb i oczekiwań

Wśród 28 osiedli, na które został podzielony Białystok, każdy znajdzie strefę idealną dla siebie. Wybierając miejsce do zamieszkania, zwracamy uwagę na różne aspekty. Lubiącym spokój polecamy osiedla położone na obrzeżach miasta, takie jak Wygoda, Jaroszówka czy Skorupy. Dla rodzin doskonałym miejscem są Zielone Wzgórza, Leśna Dolina, osiedle Piasta, Nowe Miasto I, Wysoki Stoczek czy Dziesięciny. Ci, którzy cenią dobry dojazd do centrum miasta, bliskość galerii handlowych i wszelkich usług, powinni wybrać Antoniuk, Piaski, Mickiewicza, Bojary, Przydworcowe lub Młodych. Dla osób najbardziej ceniących dostęp do rozrywki – polecamy Centrum.

Katedra Białostocka, fot. Marcin Abecek

Ogród Pałacu Branickich, fot. Marcin Abecek

Rynek Kościuszki w Białymstoku, fot. Marcin Abecek

Rynek Kościuszki w Białymstoku, fot. Marcin Abecek

Park Planty OSIEDLE MICIEWICZA fot. Marcin Abecek